Auto elektroaprīkojums ir virkne ierīču, kas paredzētas elektrības ražošanai, uzglabāšanai un pārsūtīšanai, lai darbinātu elektroiekārtas. Tās izmanto dzinēja iedarbināšanai un mehāniskai pārvēršanai elektriskajā enerģijā.
Dažādu auto elektro mezglu atšķirīgās iezīmes
Auto elektroaprīkojums var tikt izstrādāts darbam ar 12 V vai 24 V borta tīkla spriegumu. Vieglajās automašīnās visas ierīces darbojas 12 V spriegumā.
Elektroenerģijas uzkrāšanai un uzglabāšanai tiek izmantoti akumulatori. Visizplatītākie ir svina-skābes akumulatori, kas pildīti ar šķidru elektrolītu. Tie ir lēti, diezgan uzticami un izturīgi pret sprieguma svārstībām. Tomēr laiku pa laikam var būt nepieciešams uzpildīt elektrolītu pat reti izmantojamos akumulatoros, jo tiem ir tendence iztvaikot. Populāri ir arī AGM un gēla akumulatori, kas piepildīti ar nekustīgu elektrolītu. Tie ir izturīgi pret vibrācijām, un tiem nav nepieciešama apkope. To šūnām nav tieksmes aktīvajam materiālam nolobīties, taču tās ir jutīgas pret uzlādes strāvas svārstībām.
Ir tiešas piedziņas vai reduktora starteri. Pirmajiem ir raksturīga konstrukcijas vienkāršība, apkopes vieglums, ātra reakcija un zema cena, taču tie nav piemēroti jaudīgām automašīnām. Pēdējie ir jaudīgāki, taču maksā dārgāk, un tiem ir papildu mezgls, kurš arī var sadalīties.
Mūsdienu automašīnas ir aprīkotas ar maiņstrāvas ģeneratoru (pazīstams arī kā ģenerators), kas var atšķirties pēc jaudas un veiktspējas. Hibrīda transportlīdzekļi tiek aprīkoti ar integrētu agregātu, kas apvieno ģeneratora un startera funkcijas.
Ekspluatācija un maiņa: kas Jums jāzina
- Regulāri notīriet akumulatora spailes, savienotājus un kontaktus. Pakļaujot tos mitruma un netīrumu iedarbībai, tie oksidējas. Tas neļauj elektrībai plūst, liekot iekārtai darboties nepareizi. Elektroaprīkojuma darbības traucējumi liecina par akumulatora spaiļu koroziju; piemēram, blāvi lukturi, kluss skaņas signāls vai radio darbības traucējumi. Apskates laikā uz tiem var redzēt arī bālganu vai zaļganu sūbējumu.
- Izmantojiet tikai komplektējošās daļas, kas atbilst Jūsu transportlīdzekļa tehniskajiem raksturlielumiem. Tas attiecas ne tikai uz lieliem mezgliem, bet arī uz nelielām detaļām. Piemēram, ja Jūs izmantojat nepareizu drošinātāju, tas var nespēt aizsargāt atbilstošo aprīkojumu no strāvas pārslodzes, kā rezultātā tas var pārdegt. Plastmasas komplektējošās daļas var apkust, piemēram, pārāk augsta sprieguma dēļ. Spuldzes var sākt ātrāk izdegt.
- Ja ilgstoši nebrauksiet ar transportlīdzekli, it īpaši ziemā, izņemiet tā akumulatoru un uzglabājiet to siltā telpā. Tādējādi Jūs varēsiet novērst dziļu izlādi un plākšņu sulfāciju. Šī problēma parasti nāk līdz ar samazinātu akumulatora kapacitāti, tādēļ tas ātrāk izlādējas. Dažos gadījumos ierīces sāk bojāties, un dzinēju kļūst neiespējami iedarbināt.
- Tīrot dzinēja nodalījumu, pārklājiet svarīgākos mezglus ar plastmasas maisiņu. Pretējā gadījumā ūdens var nokļūt uz elektriskajiem kontaktiem un izraisīt īssavienojumu. Tas var izraisīt izolācijas apkušanu, aprīkojuma pārdegšanu un pat ugunsgrēku. Straujas sprieguma izmaiņas elektroķēdē, kā arī nepareiza iekārtu darbība, piemēram, blāva lukturu gaisma, var liecināt par darbības traucējumiem.
toprezervesdalas.lv: tikai augsti kvalitatīvas autodaļas
Mūsu interneta veikalā Jūs varat iegādāties auto elektroaprīkojumu. Daudzas komplektējošās daļas tiek piedāvātas par akcijas cenām. Reģistrējieties mūsu tīmekļa vietnē, un Jūs varēsiet pievienot preces savam vēlmju sarakstam, lai sekotu to cenām un iegūtu labākos piedāvājumus.